سفارش تبلیغ
صبا ویژن

داستان های کوتاه و آموزنده

1- کیفیت:

درباره کیفیت محصولات و استانداردهای کیفیت در ژاپن بسیار شنیده ایم. این داستان هم که در مورد شرکت کامپیوتری در ((آی، بی، ام)) اتفاق افتاده در نوع خود شنیدنی است:

چند سال پیش شرکت آی، بی، ام تصمیم گرفت که تولید یکی از قطعات کامپیوترهایش را به ژاپنی ها بسپارد. در مشخصات تولید محصول نوشته بود. (( سه قطعه معیوب در هر هزار قطعه تولیدی قابل قبول است.))

هنگامی که قطعات تولید شدند و برای آی، بی، ام فرستاده شدند. نامه ای همراه آنها بود با این مضمون.

(( مفتخریم که سفارش شما را سر وقت آماده کرده و تحویل می دهیم. برای آن سه قطعه معیوبی هم که خواسته بودید خط تولید جداگانه ای درست کردیم و آنها را هم ساختیم؛ امیدواریم این کار رضایت شما را فراهم سازد.))

کار خوب کردن بهتر از حرف زدن است.

2- عمل، همراه با علم

برای تعمیر دیگ بخار یک کشتی عظیم بخاری، از یک متخصص دعوت کردند. وی پس از آنکه به توضیحات مهندس کشتی گوش داد و سؤالاتی از او کرد. به قسمت دیگ بخار رفت نگاهی به لوله های پیچ در پیچ کرد و چند دقیقه به صدای دیگ بخار گوش داد و در نهایت، چکش کوچکی را برداشت و با آن ضربه ای به شیر قرمز رنگی زد...

ناگهان تمام موتور بخار به طور کامل به کار افتاد و عیب آن برطرف شد و آن متخصص هم در پی کار خود رفت.

روز بعد که صاحب کشتی یک صورتحساب هزار دلاری دریافت کرد، متعجب شد و گفت که این متخصص بیش از 15 دقیقه در موتورخانه کشتی وقت صرف نکرده است، پس این صورتحساب هزار دلاری برای چیست؟!

آنگاه از او صورت ریز هزینه ها را خواست و متخصص این صورتحساب را برایش فرستاد:

بابت ضربه زدن با چکش: 0/5 دلار

بابت دانستن محل ضربه: 999/5دلار

نتیجه:

آنچه شما را به نتیجه مطلوب می رساند، الزاماً نه تلاش و فعالیت سخت و طاقت فرساست، بلکه آگاهی و اطلاع از چگونگی انجام دقیق و درست کارهاست.

منبع: تو،تویی جلد دوم، امیر رضا آرمیون

 

 


تاریخ : پنج شنبه 93/12/28 | 11:57 عصر | نویسنده : اصغر مناف زاده | نظرات ()
.: Weblog Themes By SlideTheme :.

  • وب میوه ها
  • وب دختر تهرونی
  • وب دو دی ال
  • وب وب آنلاین