سفارش تبلیغ
صبا ویژن

 

 17 ماه آینده ساز!!!

برابر مصوبه شورای عالی اشتغال ،مقرر گردیده در 17 ماه آینده یک میلیون هشتصد وپنجاه هزار فرصت شغلی در کشور ایجاد گردد. به عبارت دیگر هر ماه تقریبا 100 هزار شغل . با توجه به توضیحات جناب دکتر عبدالملکی وزیر محترم تعاون،کار ورفاه اجتماعی در ارتباط با مصوبه شورا و راهکارهای بیان شده از سوی ایشان مبنی بر چگونگی رسیدن به هدف گذاری کمی فوق، امید میرود این مهم اتفاق بیافتد تا شاهد کاهش غول نرخ بیکاری در کشور باشیم.قطع به یقین رسیدن به این هدف کمی تعیین شده با توجه به شرایط اقتصادی و اجتماعی کشور همانند سال های گذشته کار آسان و ساده ای نبوده و ادامه نیز نخواهد بود و مستلزم تدوین  برنامه ها و راهکارهای کوتاه مدت،میان مدت و بلند می باشد. هر چند توضیحات وزیر تعاون،کار ورفاه اجتماعی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو در ارتباط با نقشه راه رسیدن به هدف گذاری صورت گرفته شده از سوی شورای عالی اشتغال، به جهت راهکارهای عنوان شده از سوی ایشان نسبت به سنوات گذشته موضوع جدید و نوعی بود.لیکن پیاده سازی آنها(برنامه ها) در عمل و هماهنگ کردن تمامی بازی گران میدان کار ساده ای نخواهد بود. میشود گفت که اکثر برنامه های اشتغالزایی در مرحله اجرا به دلایل مختلف با مشکل مواجه شده و عملا رسیدن به هدف نهایی را با چالش جدی روبرو می کند. به عنوان یک کارشناس بازار کار که سال ها  در اجرای برنامه های متنوع ابلاغی از سوی دولت ها  در راستای سرمایه گذاری و ایجاد شغل انجام وظیفه کرده به نظر میرسد برای تحقق برنامه دولت سیزدهم در ایجاد یک میلیون و اندی شغل در مدت 17 ماه آینده ساز و همچنین مواجهه نشدن با خطاهای سال های قبل، می بایست نکاتی چند توسط متولیان امر مورد بازنگری مجدد قرار گیرد تا نه تنها اشتباهات سنوات گذشته در این خصوص تکرار نگردد از سوی شاهد ایجاد فرصت های شغلی اثربخش در کشور باشیم. در ادامه به هفت نکته و محور مهم و تاثیر گذار در موفقیت برنامه های اشتغالزا که مجریان سیاست های ایجاد شغل سال های قبل به نوعی از آنها غافل شدند و در نتیجه نتوانستند به اهداف تعیین شده خود بطور کامل برسند به اختصار اشاره میگردد :

1- توجه به برنامه ها، اقدامات و دستاوردهای دولت های قبل در خصوص ایجاد شغل برابر مفاد قوانین برنامه توسعه کشور و تحلیل منصفانه و بدون هرگونه حب وبغضی و صرفا بر اساس استدلال های علمی و کارشناسی شده و استفاده از نتابج مثبت بدست آمده از برنامه های سال های گذشته و پرهیز از تکرار اقداماتی که در مسیر سرمایه گذاری و ایجاد فرصت های شغلی مفید به فایده نبوده است در مسیر جدید.

2- تدوین برنامه های کاربردی و عملیاتی در باب تغییر نگاه خانواده و جویندگان کار مبنی بر تلاش برای درک شاخص" ایجاد شغل" نه " انتخاب یا جستجوی شغل" چرا که سیاست اشتغالزایی کشور متناسب با شرایط اقتصادی به ناچار در حال حرکت به سمت شاخص" ایجاد شغل" است. بنابراین تا این موضوع در اذهان و افکار ذینفعان یعنی خانواده و جوانان جرقه نزند و آنها بواسطه این تغییر نگرش در ریل  سبک زندگی شغلی(ایجاد شغل برای خود)قرار نگیرند، کاردر عمل سخت و ناهموار خواهد بود‌ و رسیدن به هدف کمی شورای عالی اشتغال با چالش جدی مواجه خواهد شد.

3- صرف پرداخت تسهیلات نخواهد توانست شغل ایجاد کند. چرا که اگر اینطور بود قطع به یقین با توجه به پرداخت هزاران میلیارد تومان تسهیلات در سنوات گذشته با عناوین و شیوه های مختلف، نباید شاهد چنین تعداد از بیکاران در کشور می بودیم. بنابراین تسهیلات شرط لازم است ولی کافی نیست. توجه به دانش،توانمندی و اهلیت متقاضیان تسهیلات از ضروریات است که می بایست در این برهه از زمان به جد مورد توجه قرارگیرد.

4-  اتخاذ سیاست هایی در راستای کنترل و کاهش تورم، تک نرخی شدن ارز وکاهش نرخ سود تسهیلات که در پایداری و افزایش عمر سرمایه گذاری های صورت گرفته نقش آفرینی میکنند از اهم ضروریات است.

5- توجه به کیفیت شغل های ایجاد شده، طوری که صاحب آن بتواند از محل درآمد آن  معیشت و رفاه اجتماعی خود را تامین کند.

6- نگاه به تحولات اقتصادی، اجتماعی و از همه مهمتر توجه و استفاده از دانش های نوین و جدید در چرخه تولید و سرمایه گذاری در راستای افزایش رقابت پذیری محصولات تولیدی و خدمات در سطح داخلی و بین الملل.

7- پرهیز جدی از آمار سازی و ایجاد مسابقه بین استانها، موضوعی که به خوبی توسط جناب دکتر عبدالملکی در یکی از جلسات شورای معاونین وزارتخانه با آن اشار شد که فرمودند: "آمار سازی خود از زمینه های بروز فساد است".

در پایان انتظار میرود با توجه به تغییر نگاه و رویکرد دولت جدید، بویژه وزیر تعاون،کار ورفاه اجتماعی در مقوله ایجاد شغل نسبت به سال های گذشته و استفاده از نظرات کارشناسانی که در صحنه اجرا فعالیت داشته اند و همچنین نگاه ریزبین به تجربیات موفق و ناموفق برنامه های اشتغالزایی اجرا شده تاکنون، شاهد ایجاد شغل هایی با کیفیت،ماندگار و آرامش بخش در عرصه اقتصادی و با تبع آن کاهش نرخ بیکاری در کشور و استانها باشیم، با توکل بر خدا


تاریخ : یکشنبه 100/8/16 | 2:10 عصر | نویسنده : اصغر مناف زاده | نظرات ()
.: Weblog Themes By SlideTheme :.

  • وب میوه ها
  • وب دختر تهرونی
  • وب دو دی ال
  • وب وب آنلاین