سفارش تبلیغ
صبا ویژن

رعایت بهداشت فردی پادزهر بیماری کرونا

متاسفانه میشود گفت:تقریبا بعد از گذشت یکماه ازشیوع بیماری کرونا ویروس درکشورچین بویژه در شهر ووهان آن کشور،علیرغم اقدامات پیشگیرانه صورت گرفته ازسوی مقامات بهداشتی کشورمان،ظرف چند روز گذشته ویروس کرونا درتعدادی از استانها خود نمایی کرده است. شیوع بیماری در ایران با توجه به جهان شمول بودن کرونا ویروس،قابل پیش بینی بود. تاکنون برابر گزارشات و اخبار رسمی اعلام شده  43نفر به این ویروس مبتلا شده و متاسفانه 8نفر از هموطنان جان خود را از دست داده اند.حال سوال اینجاست با توجه به بالا بودن ترس از نام کرونا در جامعه که به واقع بیشتر از واقیعت های آن است.چه باید کرد؟چه تدابیری ازسوی مسئولین بایستی اتخاذ گردد تا شاهد کاهش بار روانی از ذهن شهروندان گردد.در این خصوص ذکر چند نکته ذیل بنظر میرسد در کاهش شیوع کرونا ویروس در کشور و هم چنین کاهش بار روانی آن در افکار عمومی،موثر خواهد بود:

1-هرچندکه مکررا تاکید میگردد که مردم نگران نباشند واز کرونا واهمه نداشته باشند.ولی از نظر روانشناسی ایجاد کمی حساسیت منطقی در بین مردم قطعا در مبارزه با شیوع کرونا ویروس تاثیرگذار خواهد بود.ولی می بایستی مراقبت گردد که این حساسیت منطقی به نگرانی،ترس ودلهره تبدیل نگردد. در این بین نقش رسانه های دیداری،شنیداری و شبکه های مجازی مدیریت شده در این مقوله تاثیرگذار خواهد بود.

2-واقعیت امر این است مثل همیشه در این مورد نیز شعار راهبردی، پیشگیری بهتر از درمان،جاری وصادق می باشد.لذا درگام اول مبارزه با بیماری کرونا،شهروندان با جدی گرفتن و رعایت اصول و موازین بهداشت فردی که بطور مکرر اطلاع رسانی میگردد،خودشان را در مقابل ویروس مصون نمایند.در این ارتباط ارائه آموزش های بهداشت فردی در مناطق حاشیه نشین ومناطق روستایی می بایستی در اولویت کاری مسئولین بهداشتی منطقه قرار بگیرد.در این راستا میتوان از ظرفیت بسیج مردمی استفاده گردد.باید قبول کرد که امکانات و ظرفیت های بیمارستانهای اکثر استانها،خدایی ناکرده در صورت شیوع زیاد و غیر قابل کنترل شدن بیماری،جوابگو نخواهد بود. این واقعیتی محسوس وعینی می باشد.

3-صداقت در اطلاع رسانی از سوی مسئولین ذیربط در این خصوص به منظور جلب وجذب مشارکت های مردمی وافزایش اعتماد عمومی در جامعه در راستای مقابله تمام قد جامعه با ریشه کنی کرونا،امری اجتناب ناپذیر می باشد.

4-یکی از راههای جلوگیری ازشیوع کرونا ویروس،عدم حضور در مراکز و محل های پرتردد و همگانی است که این موضوع همواره مورد تاکید متخصصین امرنیز می باشد.لذا بنظر می آید اگر قرار است مبارزه جدی با شیوع این بیماری داشته باشیم.فعالیت مراکز آموزشی،مهد کودک ها،سالن های ورزشی وامثالهم،باید برای مدت دائم نه موقت تعطیل گردد. تا در آینده نچندان کوتاه نیاز به قرنطینه شهر،نباشیم

5-توجه جدی به وضعیت بهداشتی به مراکز توانبخشی،نگهداری سالمندان وکمپ های نگهداری معتادین با توجه به اینکه در این مراکز افراد با بیماری های مزمن و زمینه ای نگهداری میشوند.

6-توزیع بسته های آموزشی وبهداشتی رایگان با استفاده از شبکه توزیع مطمئن در بین شهروندان با توجه به کم فروشی،احتکار لوازم بهداشتی توسط برخی افراد سود جو که در روزهای اخیر متاسفانه شاهد این رفتارهای غیر انسانی بوده و هستیم. طوری که در حال حاضر پیدا کردن ماسک و مایع ضد عفونی کننده در مراکز فروش لوازم بهداشی و داروخانه ها به یک رویا تبدیل شده است.

امیدواریم با همدلی مردم و مسئولین وهمچنین مدیریت هوشمندانه مبارزه با کرونا ویروس به زودی شاهد ریشه کنی آن در کل کشور باشیم.انشاءا.......


تاریخ : دوشنبه 98/12/5 | 10:27 صبح | نویسنده : اصغر مناف زاده | نظرات ()
.: Weblog Themes By SlideTheme :.

  • وب میوه ها
  • وب دختر تهرونی
  • وب دو دی ال
  • وب وب آنلاین