سفارش تبلیغ
صبا ویژن

افزایش سطح آگاهی سیاسی مردم پیش شرط انتخابات عقلایی

با نزدیک شدن به زمان انتخابات مجلس شورای اسلامی شاهد هستیم در محافل رسمی و غیر رسمی و همچنین سایت های خبری، مقالات و یادداشت های مختلفی درخصوص این پدیده مهم سیاسی ارائه میگردد و با نزدیک تر شدن به روز انتخابات، شدت اینگونه اظهار نظرها قطعاً افزایش نیز خواهد یافت.ولی آنچه در این بین به نظر بنده به نوعی مورد غفلت واقع شده، عدم تلاش برای افزایش سطح آگاهی سیاسی مردم بویژه قشر عوام جامعه که معمولاً رأی آنها تعیین کننده انتخابات می باشد، از این باب که یک نماینده مجلس شورای باید دارای چه ویژگی های عمومی و تخصصی باشد و چه وظیفه ای در مقابل حوزه انتخاباتی خود دارد وهمچنین سطح انتظارات مردم از او در چه مقیاس و حدی باید باشد.

تلاش برای ورود به مجلس شورای اسلامی به هر نحوه ممکن باعث گردیده برخی از کاندیداها برای جلب آراء مردم وعده هایی بدهند که اصلاً جزء وظایف قانونی آنها نیست و اگر هم باشد اجرایی و عملیاتی کردن آنها نیازمند تصویب در صحن علنی مجلس شورای اسلامی می باشد و به تنهایی در اختیار یک نماینده مجلس نیست. از جمله آن می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

*) استخدام در دستگاههای اجرایی

*) افزایش اعتبارات عمرانی روستاها و بخش ها

*) کاهش تورم و گرانی

*) جذب سرمایه گذاری و افزایش تولید

*) پرداخت وامهای ازدواج و ضروری

*) افزایش سطح حقوق و دستمزد کارگران و کارمندان

*) افزایش سطح معیشتی مردم

*) کاهش نرخ هزینه های درمانی

*) کاهش هزینه های حامل های انرژی

*) کاهش مالیات و ارزش افزوده

*) بخشودگی وامهای بانکی و غیره....

در واقع اگر نظام سیاسی کشور بتواند در این راستا(یعنی افزایش سطح آگاهی سیاسی مردم) گامهای مهم و مرثر بردارد، بطور قطع شاهد انتخابات عقلایی خواهیم بود. چرا که در این حالت مردم با شناخت کامل از ویژگیهای عمومی و تخصصی یک نماینده به او رای خواهند داد، نه بر اساس وعده های که جزء وظایف یک نماینده مجلس نیست و صرفاً برای گرفتن رأی می باشد.

نکته دیگری که در این حوزه قابل تأمل می باشد و شجاعت شورای عالی اداری را می طلبد، نظارت بر اجرای دقیق عزل و نصب های پست های مدیریتی بر اساس ضوابط و شرایط قانونی می باشد. امروزه شاهد هستیم که بعد از انتخابات مجلس شورای اسلامی و روی کار آمدن نماینده آقای X که سابقه کاری و تخصصی لازم را ندارد یک شبه به خاطر اینکه رئیس ستاد انتخاباتی بوده مدیرکل می شود! اگر شورای مذبور و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در عزل و نصب ها دقیق شوند و بر اجرای قوانین موجود در این زمینه اصرار ورزند و شرط تأئیدیه ی نمایندگان مجلس برای تصدی مدیرکلی را حذف کنند، قطعاً شاهد چنین پدیده نا سالم در نظام اداری نخواهیم بود.

علی ایحال امیدواریم که این شرایط در نظام اداری و سیاسی کشور بوجود آید تا شاهد ورود نمایندگان متخصص، سالم، کاردان و اخلاق مدار به مجلس شورای اسلامی باشیم. ولی متأسفانه بعد از نوشتن پاراگراف آخر بود که ناگهان از خواب رویایی بیدار شدم چون رویای خوبی بود موضوع را برای خوانندگان محترم وبلاگم نوشتم.

 

 


تاریخ : چهارشنبه 94/7/1 | 12:13 صبح | نویسنده : اصغر مناف زاده | نظرات ()
.: Weblog Themes By SlideTheme :.

  • وب میوه ها
  • وب دختر تهرونی
  • وب دو دی ال
  • وب وب آنلاین